לביקור באתר המרכז לאיכות חיים

 

הצטרף לקהילת זריי ישראל בפייסבוק

רישום לקבלת מידע מזריי ישראל


*שם משפחה:

שדות המסומנים בכוכבית (*) הינם שדות חובה


שלושת כוחות היקום על פי איור ודה

לפי פילוסופיית האיורוודה קיימים שלושה כוחות (דושות בשפה הסנסקרית) ביקום. כוחות אלו מתקיימים בנפשו, גופו, מזונו וסביבתו של האדם.

הדושות על פי האיורוודהלפי השיטה, איזון בין הכוחות האלה הוא תנאי לבריאות. שלושת הכוחות הללו מכונים "דושות" (כלומר "הנוטים לצאת מאיזון" , ושמותיהם "ואטה" "פיטה" ו"קאפה". ואטה - "כוח החיים", הכוח המניע, אחראי לזרימה של חומרים, דם, מחשבות, ואנרגיות.
פיטה - "כוח האש", הכוח המעכל, אחראי לכך שחומר יוחלף בחומר אחר או יצור אנרגיה.
קאפה - "המחזיק דברים יחדיו", הכוח המחבר, אחראי לכך שגופים שונים ימשכו זה לזה ושלחומר תהיה צורה
.

 

חמשת היסודות הדגולים יוצרים בתרכובת שלוש אנרגיות בסיסיות, או עקרונות מעשיים, הקיימים, בדרגות שונות, בכל דבר ובכל אחד.

 

החלל (אֶתֶר) והאוויר יוצרים ואטה.

האש והמים יוצרים פיטה.

המים והאדמה יוצרים קאפה.


בכל הנוגע לגופנו, התפקוד הפסיכו-ביולוגי שלנו נקבע על ידי שלושה כוחות או סוגי האופי ה"דושות".
ואטה-פיטה-קאפה קיימות בכל תא, רקמה ואיבר. כאשר יש איזון, הבריאות במיטבה, אולם הפרת האיזון בין הדושות היא גורם להתפתחות מחלה.

שלוש הדושות הללו אחראיות למגוון הרחב של ההבדלים הבינאישיים וההעדפות האישיות. הן משפיעות על כל הווייתנו ועל כל פעולותינו, החל בבחירת המזון ועד לאופן ההתקשרות שלנו עם הזולת. הן משפיעות על התהליכים הביולוגיים והפסיכולוגיים של הגוף, הנפש והרוח. הן מסדירות את ההתהוות, התחזוקה וגם ההרס של הרקמות בגופנו, כמו גם את סילוק ההפרשות. הדושות אף שולטות ברגשותינו. כאשר הן נמצאות במצב של איזון, הן מעוררות תכונות אציליות כגון הבנה, חמלה ואהבה. אך כשהאיזון מופר על ידי מתח נפשי, תזונה לקויה, תנאים סביבתיים או גורמים אחרים, הן עלולות לעורר רגשות שליליים כגון כעס, פחד ורדיפת בצע.

הדושות על פי האיורוודה

ואטה - "כוח החיים", הכוח המניע, אחראי לזרימה של חומרים, דם, מחשבות, ואנרגיות.
פיטה - "כוח האש", הכוח המעכל, אחראי לכך שחומר יוחלף בחומר אחר או יצור אנרגיה.
קאפה - "המחזיק דברים יחדיו", הכוח המחבר, אחראי לכך שגופים שונים ימשכו זה לזה ושלחומר תהיה צורה.


בכולנו קיימות שלושת הדושות, אך בדרך כלל אחת מהן היא דומיננטית, דושה אחרת היא המשנית, ואילו השלישית היא הפחות משפיעה על האדם. כך קורה שלכל אחד ואחת יש דפוס מסוים של אנרגיה, תרכובת אישית של מאפיינים גופניים, נפשיים ורגשיים היוצרים את התכונות (פרקרוטי).

בדיוק כפי שלכל אדם יש טביעות אצבע אישיות המזוהות כשלו בלבד, כך גם לכל אחד יש טביעת אנרגיה משלו – האיזון והיחס האופייניים רק לו או לה בין ואטה, פיטה וקאפה.

בריאותנו תלויה בשמירה על היחס הזה מאוזן. האיזון יוצר את הסדר הטבעי של הדברים, וחוסר האיזון מעורר ומשקף את הפרת הסדר. בתוך גופנו קיימים תגובות ומשחקי כוחות בין הסדר והפרתו, והדבר משפיע על מצב בריאותנו.


בריאות פירושה סדר והמחלות נגרמות עקב הפרת הסדר. הסביבה הפנימית של הגוף מגיבה ללא הרף לסביבתו החיצונית. אי-סדר נוצר כאשר האיזון בין שני המצבים הללו מופר. אולם מאחר שהסדר הינו מובנה בתוך האי-סדר, הנבונים שבינינו מפתחים מודעות להפרת הסדר ונרתמים להשבת הסדר על כנו.

זרי משקה פרי האמלאקי פותח כמשקה מאוזן שמותאם לאיזון "טריי - דושה" ומתאים למגוון הרחב ביותר של האוכלוסיה