המחקר אודות המוצר – Zrii משקה האמאלאקי המקורי

המועצה מייעצת המדעית (SAB – Scientific Advisory Board) של "Zrii"  נרגשת להתחיל לשתף בתוצאות הראשוניות מסדרה של מחקרים שנערכו לאחרונה ב"Zrii". אלה קשורים להשפעה החיובית של המוצר על ארבעה תחומים פיזיולוגיים עיקריים:

 •  זמינות-ביולוגית ברמת התא
 •  הגנה מפני לחץ חמצוני
 •  הגנה על המיטוכונדריה והגנה חיסונית
 •  פעילות אנטי-דלקתית

הבדיקות נערכו על תאים אנושיים חיים, על-ידי מעבדת מחקר בלתי תלויה שזכתה בפרסים.

 מחקר-בדיקה מבוסס-תאים

הגנת  נוגדי-חמצון CAP-e (CAP-s Antioxidant Protection)

 התחלנו את מחקרנו על-ידי בדיקה האם נוגדי-החמצון (antioxidants) ב"Zrii" היו מסוגלים להיכנס לתאים אנושיים חיים ולהגן עליהם מפני נזקי חמצון.

באמצעות שימוש ב-CAP-e Antioxidant Protection Assay [=ניסוי בדיקה של הגנת נוגדי חמצון CAP-e], מצאנו שנוגדי החמצון יכולים למעשה להיכנס ולהגן על תאים אנושיים. כמו שנאמר בסיכום המחקר על-ידי מעבדת המחקר הזוכה בפרסים שערכה את הבדיקות:

"Zrii מכיל נוגדי חמצון שמסוגלים להיכנס לתאים ולהגן עליהם מפני נזקי חמצון. לכן, תרכובות ב"Zrii" הינן ביו-זמינות ברמה התאית".

Gitte Jensen, Ph.D., מעבדות NIS, סיכום הניתוח, 29 בספטמבר, 2008.

ניסויי-בדיקה ראשוניים מבוססי-תאים

הצעד הראשון היה לנתח את השפעות המוצר על מספר ניסויי-בדיקה מבוססי-תאים אחרים.

הפרמטרים של המחקר:

 •  הערכה של ההגנה על הפונקציה המיטוכונדריאלית בהיעדר לעומת בנוכחות של לחץ חמצוני (CAP-m)
 •  הערכה של ההגנה על החיוניות התאית (הגנה מפני מוות תאי מתוכנת [apoptosis]) בהיעדר לעומת בנוכחות של לחץ חמצוני (CAP-a);
 • הערכה של ההשפעות של לחץ אנטי-דלקתי לעומת התנהגות השמירה החיסונית של תא ה-PMN.

סיכום התצפיות*:

בסיכום הממצאים שלהן, מעבדות NIS מצאו ש"Zrii":

 • הגדיל את התפקוד המיטוכודריאלי בתאי ה-PMN (polymorphonuclear leucocytes).
 • שמר על חיוניות התאים בלחץ נורמלי ובלחץ חמצוני שנגרם.
 • הגביר את הנדידה של תאי ה-PMN (דבר שנחשב כחלק מהשמירה החיסונית הנורמלית).
 • הגדיל את הנדידה של תאי PMN לקראת פפטיד בקטריאלי f-MLP.
 • (נחשב כמודל עבור אספקט חשוב אחד של מנגנוני ההגנה החיסונית האנטי-בקטריאליים שלנו).
 • הקטין את הנדידה של תאי PMN לעבר מתווכים אנטי-דלקתיים LTB4.

במילים של מכון המחקר:

"Zrii תמכה בחיוניות התאית וביצירת האנרגיה, וגם בהיבטי מפתח של התגובה החיסונית האנטי-בקטריאלית המולדת (המיידית). תכונות היכולת הנוגדת-חמצון והאנטי-דלקתית של "Zrii" מראות ש"Zrii" עשוייה להגדיל מאד את מנגנוני ההגנה החיסונית, תוך כדי הגנה על תאי הגוף עצמו מפני הלחץ החמצוני שנגרם עקב כך.

*-Gitte Jensen, Ph.D., מעבדות NIS, סיכום הניתוח, 9 בדצמבר 2008.

בשבועות הקרובים, נציג מאמרי מחקר המסכמים את הנתונים האנליטיים שנאספו במחקרים אלה, יחד עם תרשימים וגרפים שתורמים להבנתם.

ההסבר של ד"ר טום לממצאי ניסויי-הבדיקה מבוססי-התאים

בינתיים, ד"ר טום כתב הסבר על משמעותם של ניסויי-בדיקה מבוססי-תאים אלה ומדוע הם חשובים:

Thomas Yarema M.D.

"תהליכי חיים תאיים נורמליים מערבים שחרור של רדיקלים חופשיים כדי ללחום בווירוסים, להרוג תאים סרטניים ולהשמיד בקטריות. תהליכים אלה קרויים התחמצנות/חמצון (Oxidation). תהליכים אלה חייבים להיות מכוונים היטב למטרה ובעלי טווח קצר. אם לא כן, נזק מהותי צדדי קורה לרקמות שמסביב.

נוגדי-חמצון שקיימים בדם, בתאים ובנוזל הרקמות שומרים על המיקוד של תהליכי החמצון, ועוזרים למנוע את הנזק הצדדי לרקמות הבריאות שמסביב. מחקרים שנעשו לאחרונה הראו, שחוסר בנוגדי חמצון במהלך תנאים דלקתיים כרוניים כגון: זיהום-אוויר, עשן, אור-שמש ורעלנים, גורמים לתגובת חמצון מואצת ומוגזמת, מעוררים דלקתיות נוספת, ומובילים למחלות ניווניות רבות ולזקנה מואצת. השמנה, אי-תפקוד חיסוני, מחלות לב, ליקויים בתפקוד קוגניטיבי וסרטן – כל אלה שותפים לתכונות אלה של חמצון בלתי בדוק; לכן, מחקרים לזיהוי נוגדי-חמצון יעילים ולכימות היכולות שלהם היו המוקד של תעשיית התזונה.

הבדיקות התמקדו בניסויי-בדיקה ביוכימיים של תגובות כימיות מחמצנות (Oxidative) במזון נוזלי או בנוזלי גוף או במחקרים על בני-אדם שבודקים תוצאות קליניות של תוספי מזון ספציפיים. ORAC – (Oxygen Radical Absorbance Capacity) [=יכולת ספיגה של רדיקלי חמצון] שימשה כשיטה יחסית קלה ולא יקרה כדי לבדוק נוזלי גוף או מיצויים של חומרי תזונה. עם זאת, שיטת תגובה ביוכימית זו לא תמיד מתאימה לתוצאות קליניות, מכיוון שזוהי רק בדיקת מעבדה, בדיקה ביוכימית. ברור שיש מנגנונים מסובכים יותר שהם לתועלת בעבודה מאשר סדרת התגובות הכימיות שנמדדות על-ידי ORAC. בנוסף, המומסים שבהם נשעה שימוש במיצוי הגורם התזונתי עבור בדיקת ה-ORAC יכולים לשנות את התגובות הכימיות שנמדדות, ולהביא לתוצאה מטעה.

בשנים האחרונות של המחקר התזונתי, הופיעו בדיקות המבוססות על תאים, כטכנולוגיה חדשה להעריך מנגנונים הגנתיים ביולוגיים מורכבים אלה. במסגרת הידע הנוכחי שלנו על מנגנוני חמצון שונים, ניתן לבדוק תאים אנושיים מסוגים שונים (תאי דם אדומים, תאי דם לבנים נוטרופיליים ותאי דם לבנים מאקרופאגיים) לגבי גורם תזונתי מסויים ללא שימוש בממיסים שמשנים את הבדיקות. השוואות התוצאות של ההתנהגות התאית לפני ואחרי החשיפה לחומר התזונתי, ההתנהגות של קו תאים אחד לעומת אחר לאחר חשיפה והמקבילה של התנהגות תאית  ועדויות מדווחות עוזרים להעמקת ההבנה של המנגנונים התאיים. עם הבנה מבוססת של מנגנונים אלה, ניתן לתכנן ולבצע על בני-אדם ניסויי סמיות כפולה (double blind) עם קבוצת ביקורת של פלסבו.

בעקבות העדויות החיוביות מהשדה שהופיעו לאחר ההשקה של "Zrii", מעבדת מחקר בלתי תלויה ערכה סדרה של ניסויים מבוססי-תאים על "Zrii" כדי לקבוע את האפקט שלו על תאי דם אדומים לפני ואחרי חשיפה לכימיקל רעיל הידוע כיוצר נזק חמצוני לתאים.

תאי הדם האדומים עורבבו לתוך תמיסה של "Zrii", ולאחר מכן ה"Zrii" העודף נשטף מהתאים. לאחר שהתאים היו נתונים ללחץ חמצוני, נעשה ברור שהתאים התנגדו לנזק החמצוני מבפנים החוצה. ולכן, אותו דבר – מה שזה לא יהיה – אשר הגן על תאי הדם האדומים מנזק, לא רק ציפה את החיצוניות של התא, אלא הוא נלקח באופן אקטיבי על-ידי התא והמשיך להשפיע לאחר שה"Zrii" נשטף. לאחר קבלת המידע הזה, הצעד הבא היה לבדוק את המוצר בתוך סדרה אחרת של ניסויי-בדיקה מבוססי-תאים. אלה מראים נתונים כמותיים מבטיחים עבור "Zrii" בתחומים הבאים:

 • ההגנה מלחץ חמצוני על תחנת-הכוח (המיטוכונדריה) שבתוך תאים חיים דינמיים ביותר.
 • ההתנהגות של "Zrii" בהצלת תאי דם לבנים ממוות במהלך תנאי לחץ.
 • הגידול בנדידה של תאים מחוסנים לעבר רעלנים בקריאליים.
 • עיכוב הנדידה של תאים מחוסנים לעבר מולקולות תקשורת דלקתיות תוך-תאיות.

"המועצה המייעצת המדעית" (SAB) עובדת באופן פעיל עם מכוני מחקר כדי להמשיך לחקור מודלים ביולוגיים של דלקות, עיכול, תפקוד קוגניטיבי, לחץ חמצוני ותחומים אחרים.

מיזוג הדוחות מלקוחות רבים על השימוש ב"Zrii" עם מחקרים מדעיים אלה יבהיר ויאמת את המנגנונים שבעזרתם "Zrii" כבר הגדירה את עצמה כחומר בריאות תזונתי נוזלי יוצא מן הכלל, וגם יניח את היסודות למחקרים קליניים עם סְמיות-כפולה ׁ(double blind) ומבוקרי-פלסיבו בקנה מידה רחב".

מחקר נמשך: עיכול

ב"ועידת ההשקה במאי 2008", ה-SAB דנה במחקר שנערך על-ידי [חברת] Arizona Advanced Medicine, שהראה סימנים מבטיחים לגבי השפעת המוצר על מספר סמני עיכול.

מחקר קליני זה תוכנן במקורו כמחקר בטיחות, כדי להבטיח שהרמות הגבוהות של הצמחים במוצר הינן בטוחות לעיכול ולצריכה יומית כוללת.

כפי שנקבע בסיכום הראשוני בפרוטוקל המחקר מפרט, לזריי השפעה חיובית על העיכול. "משקה זריי האמאלאקי המקורי,  היה יעיל בהפחתת הסימפטומים של מערכת העיכול , נספג והתקבל היטב  אצל המשתתפים."

-Konrad Kail N.D., Arizona Advanced Medicine; Yadu Moharir Ph.D., Nutritional Consultants Unlimited, Inc.; Donese Worden, NMD and Mia Darling; Worden Medical Specialties,

Summary of Analysis, May 12, 2008